Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

H εγγραφή είναι δωρεάν και αυτόματη

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

H εγγραφή είναι δωρεάν και αυτόματη

Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

Μοχλευμένο Χρηματιστήριο Αθηνών (ΜΟ.Χ.Α.) (Κάνε αυτό που θέλεις,αυτό είναι το σύνολο του νόμου)

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ-ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ 2020

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ-ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ 2020 - Ν.Οικ.

TV

TV - Ν.Οικ.

ΗΧΗΤΙΚΟ

HXHTIKO - Ν.Οικ.

VOTE

Vote-Σε πόσους μήνες θα έχουμε εκλογές ?

Το περιοδικό του ΣΕΔ,Τ.9,AYGOYSTOS 2016

- info Τ.9 ΑΦΙΕΡΩΜΑ:ΓΕΝ.ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ-ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΕΔ

VIDEO

VIDEO -alexander περιγραφή κλειστής

Δημιουργία_Ξανά,υποψηφιότητα Αρκαδία

Δημιουργία_Ξανά,υποψηφιότητα Αρκαδία - Ελεύθερο τόπικ

A- Energy Investments:11-12/5 2015 Divani Caravel

Ομιλία Εγγλέζος-Οικον/λος

Άλμα Ανάπτυξης Θεσσαλονίκη 24/5

Άλμα Ανάπτυξης Θεσσαλονίκη

ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΙΚ

Υπόθεση ΜΑΙΚ - Ν.Οικ.

+15
rouanos
ΙΝΔΙΑΝΟΣ
paiktakos
favlos
takis.venetos
Archive
tomst
Admin
takisaopap
kouk
fakou
georgepag
tom&jerry
optimism
dkrab
19 απαντήσεις

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    takis.venetos
    takis.venetos


    Αριθμός μηνυμάτων : 7054
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013
    Ηλικία : 59
    Τόπος : Αγιος Νικολαος Κρητη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από takis.venetos 20/09/16, 04:43 pm

    takis.venetos έγραψε:
    favlos έγραψε:Από σήμερα έχουμε και την αντίστοιχη σελίδα του φόρουμ στο facebook με την ονομασία :
    MOHA Finance Forum - NicK Ikonomopoulos (favlos.forum) & Takis Venetos

    στη διεύθυνση :

    https://www.facebook.com/groups/1583673885270289/

    Παράλληλα υπάρχει και η κλειστή στο facebook για τα μέλη,αυτό το λινκ κατόπιν συνεννόησης

    Εργαζομαστε κ 2 κ στα 2 κ, οσο προχωρουν οι ημερες θα γινετε ακομη καλυτερο. Συμμετοχη κ των 2 κ στα 2.

    Το προνομιο της κλειστης πηρε σαρκα κ οστα απο εχθες κ στο facebook /Αnthologion & Antithesis Trading κ με την καλυτερευση του οσο προχωρουν οι ημερες. Εκει καποια στιγμη θα ανακοινωθει κ η προσβαση μας στις ξενες αγορες , με πλατφορμα εξωτερικου.

    Το αλλο προνομιο της κλειστης θα ειναι η απευθειας επικοινωνια μαζι μου μεσω skype σε καθημερινη βαση καθ' ολη την διαρκεια της συνεδριασεως.  - ( γινεται μεχρι τωρα κατα περιπτωση ελευθερου χρονου μου) -  Εκει θα λεγονται οτι βλεπουμε στην στιγμη, αρα κ αμεση εκτελεση, αντι να χρονοτριβω γραφοντας τα. Οι φιλοι της κλειστης βλεπουν πλατφορμα μου.

    Υπολοιπα, με το καιρο..ειπαμε.

    Καθε Κυριακη, εκτος απροοπτων, video ( ηδη εχει καθιερωθει ) με παρουσιαση επι των διαγραμματων.

    Να προσθεσω οτι στην κλειστη ομαδα fb Anthologion & Antithesis Trading θα γραφω τις δικες μου κινησεις online κ θα ειναι το μονο πραγμα που θα σταματησω στην εδω κλειστη του φορουμ. Ολα τα αλλα κανονικα, δηλαδη διαγραμματα κ στησιματα, video, μαθηματα.
    georgepag
    georgepag


    Αριθμός μηνυμάτων : 317
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/08/2013
    Ηλικία : 58
    Τόπος : Χανιά

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από georgepag 20/09/16, 04:47 pm

    favlos έγραψε:Από σήμερα έχουμε και την αντίστοιχη σελίδα του φόρουμ στο facebook με την ονομασία :
    MOHA Finance Forum - NicK Ikonomopoulos (favlos.forum) & Takis Venetos

    στη διεύθυνση :

    https://www.facebook.com/groups/1583673885270289/

    Παράλληλα υπάρχει και η κλειστή στο facebook για τα μέλη,αυτό το λινκ κατόπιν συνεννόησης


    Καλή επιτυχία για τη νέα σελίδα Νίκο και Τάκη
    tomst
    tomst


    Αριθμός μηνυμάτων : 637
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2013
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από tomst 20/09/16, 04:49 pm

    Μπράβο σας , καλή επιτυχία εύχομαι.
    takis.venetos
    takis.venetos


    Αριθμός μηνυμάτων : 7054
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013
    Ηλικία : 59
    Τόπος : Αγιος Νικολαος Κρητη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από takis.venetos 20/09/16, 10:43 pm

    Georgepag & tomst, να'στε καλα.
    Archive
    Archive


    Αριθμός μηνυμάτων : 100
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από Archive 21/09/16, 12:07 am

    Κύριε Βενέτο, δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο θάρρος να διαφωνήσω με κάποιον σε ένα forum που γίνεται ανταλλαγή απόψεων. Το όνομα δεν κάνει την διαφορά και δεν είναι απαραίτητο.

    Για όποιον ασχολείται με την πολιτική, ανήκει αν θέλετε πολιτικά κάπου, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι κομματικός και παλαμάκιας.
    Εκτός αν έχετε απαρνηθεί το δικαίωμα του ψηφίζειν, και εσείς αυτά τα χρόνια έχετε υποστηρίξει και ψηφίσει κάποιον από αυτούς που, όπως λέτε, κατέστρεψαν την χώρα.  
    Η αγαπημενη συνήθεια των Ελλήνων ψηφοφόρων, βλέπετε, είναι να κατηγορούν αυτούς στους οποίους οι ίδιοι έδωσαν την ψήφο και άρα την εξουσία.

    Η απορία μου είναι αν δεν είχε μπει η χώρα στον κυκεώνα των μνημονίων αν θα κάναμε τώρα αυτή την συζήτηση.

    Ούτε εγώ είμαι ευχαριστημένος με το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας, που δεν θεωρώ βέβαια ότι επικράτησε λόγω των πολιτικών οικογενειών που αναφέρετε. Έχω όμως ηθικό καθήκον να μην μένω αμέτοχος σε τεκτενόμενα.
    Το πολίτευμα της χώρας είναι δημοκρατικό, που σημαίνει ότι ο λαός ψηφίζει τους αντιπροσώπους του βουλευτές, ασκώντας την εξουσία μέσα από αυτούς.
    Λαός που ψηφίζει κοιτάζοντας το ατομικό συμφέρον και όποιους υπόσχονται περισσότερα δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Αυτό άλλωστε δεν συνέβηκε στο πρόσφατο παρελθόν, όταν στις τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις έδωσε την εξουσία στην Αριστερά (δεν είναι ο ΣΎΡΙΖΑ που κυβερνά, είναι η Αριστερά) πιστεύοντας ότι ο από μηχανής θεός, αυτός ο θεός ο γατζωμένος στο dna μας, θα μας βγάλει από μνημόνια, φόρους ΕΝΦΙΑ κλπ με έναν νόμο και ένα άρθρο ?

    Είμαι σίγουρος ότι έχετε, όπως όλοι, πολλές ιστορίες πολιτικής τρέλλας να διηγηθείτε. Κάντε το στους οικείους σας.
    Στα forum δεν υπάρχουν απαραίτητα προσωπικές σχέσεις και θα εκτιμούσα τον πλυθηντικό όπως ακριβώς σας απευθύνθηκα.
    Συγχωρέστε την ώρα που σας απαντώ αλλά δούλευα σκληρά, μέχρι αργά. Γυρνώντας από την δουλειά άλλωστε πέρασα από την μητέρα μου, στην οποία χρωστώ τεράστια ευγνωμοσύνη που "άφησε" την δουλειά της για να με μεγαλώσει.

    Σας ευχαριστώ για τον διάλογο.
    Εύχομαι προσωπική και επαγγελματική επιτυχία.
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 21/09/16, 11:33 pm

    Για ΛΑΜΔΑ τα έχω γράψει πολλές φορές,καλό bet σηκώνει και παίξιμο για γρήγορους,τα γράφω στο λινκ παρακάτω,και μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση

    https://favlos.forumgreek.com/t166p725-topic

    (έχουμε και ΜΙΓ αλλά και ΔΕΗ πιο ρίσκυ επιλογές από ΛΑΜΔΑ,θα τα ξαναγράψω,στο στόχαστρο με στόχο καλά κέρδη )
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 22/09/16, 12:18 pm

    Ένα πινακάκι με την εικόνα του ποσοστού συμμετοχής του δημοσίου στις τράπεζες, μετά την τελευταία ανακεφαλαιοποίηση μαζί με τις τιμές που έγινε και η διαφορά της αξίας που προέκυψε!

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Whofgn
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 22/09/16, 12:23 pm

    Kleemann: Γνωστοποίηση απόφασης για την υποβολή δημόσιας πρότασης

    http://www.capital.gr/xrim-anakoinoseis/3156096/kleemann-gnostopoiisi-apofasis-gia-tin-upoboli-dimosias-protasis
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 22/09/16, 10:35 pm

    Τσίπρας : -H γνώση είναι το σημαντικότερο εφόδιο στη σύγχρονη εποχή... προτρέπει τα παιδιά που τον ακούν να αποκτήσουν γνώση,η συνέχεια στο βίντεο (το παιδί είναι καλά)



    http://www.iefimerida.gr/news/290154/mathitria-lipothymise-kata-ti-diarkeia-omilias-toy-tsipra-stin-astoria-vinteo
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 23/09/16, 12:20 am

    Η απαξίωση του χρηματιστηρίου και οι ΑΧΕ

    Του Νίκου Καυκά*

    Μια νέα πραγματικότητα φαίνεται να εδραιώνεται στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Εκείνη του ανύπαρκτου επενδυτικού ενδιαφέροντος, των χαμηλών όγκων συναλλαγών και γενικότερα της εμφανούς κόπωσης όλων των συμμετεχόντων στην ελληνική αγορά μετοχών. Η μεταβλητότητα έχει συρρικνωθεί αρκετά, με αποτέλεσμα ο Γενικός Δείκτης Χ.Α. να διαπραγματεύεται σε ένα στενό εύρος τιμών και συγκεκριμένα μεταξύ των 540 και 580 μονάδων για περισσότερο από δύο μήνες και αυτό δεν αποδίδεται μόνο στην εποχικότητα, όπως δείχνουν και οι μέχρι τώρα συνεδριάσεις του Σεπτεμβρίου.

    http://www.liberal.gr/arthro/79841/apopsi/arthra/i-apaxiosi-tou-chrimatistiriou-kai-oi-ache.html
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 23/09/16, 12:21 am

    «Είπα - ξείπα» του ΣΕΒ για Τσίπρα – Γιατί ανακαλεί δελτίο που κάνει κριτική στον πρωθυπουργό

    Του Βασίλη Γεώργα

    Σε μια πρωτοφανή κίνηση αυτολογοκρισίας προχώρησε χθες το βράδυ ο Σύνδεσμος Ελλήνων Βιομηχάνων (ΣΕΒ), καθώς υποχρεώθηκε να αποσύρει εσπευσμένα το ιδιαίτερα επικριτικό προς τον πρωθυπουργό Εβδομαδιαίο Δελτίο του για την ελληνική οικονομία και να το αντικαταστήσει με ένα άλλο, λιγότερο αιχμηρό και πιο «στρογγυλεμένο».

    Στο δελτίο αυτό ο ΣΕΒ σήκωσε ασυνήθιστα υψηλά τους τόνους της κριτικής του προς τον Αλέξη Τσίπρα με αφορμή τις εξαγγελίες του στη ΔΕΘ, αλλά και τη στάση της κυβέρνησης στο θέμα των τηλεοπτικών αδειών, όπου, μεταξύ άλλων, χαρακτήριζε τον πρωθυπουργό ως «άλλο Ρομπέν των Δασών που αναλαμβάνει να μοιράσει τα λεφτά των αδειών για την κάλυψη κοινωνικών αναγκών».

    http://www.liberal.gr/arthro/79857/epikairotita/2016/isoneipa---xeipasin-tou-seb-gia-tsipra--giati-anakalei-deltio-pou-kanei-kritiki-ston-prothupourgo.html
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 23/09/16, 11:48 am

    favlos έγραψε:Για ΛΑΜΔΑ τα έχω γράψει πολλές φορές,καλό bet σηκώνει και παίξιμο για γρήγορους,τα γράφω στο λινκ παρακάτω,και μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση

    https://favlos.forumgreek.com/t166p725-topic

    (έχουμε και ΜΙΓ αλλά και ΔΕΗ πιο ρίσκυ επιλογές από ΛΑΜΔΑ,θα τα ξαναγράψω,στο στόχαστρο με στόχο καλά κέρδη )

    Η ΔΕΗ αντιδράει χωρίς αυτό το κέρδος να είναι το ζητούμενο ,που φυσικά δεν μας χαλαέι αλλά προσδοκούμε σε περισσότερα όπως και στα άλλα δυο χαρτιά
    takis.venetos
    takis.venetos


    Αριθμός μηνυμάτων : 7054
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013
    Ηλικία : 59
    Τόπος : Αγιος Νικολαος Κρητη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από takis.venetos 24/09/16, 08:01 pm

    Ευρισκομαστε σε πολιτικο κ χρηματιστηριακο φορουμ, εκφραζοντας ελευθερα την αποψη μας, ειναι ή δεν ειναι ετσι;

    Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε κανεναν, αφου ολοι καλυπτονται πισω απο ψευδονυμα κ , απο την στιγμη μαλιστα που ειναι εγγεγραμμενα καμια 350ρια ατομα κ κανενας δεν γραφει, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    Εγω θα συνεχισω να γραφω κ θα γραφω εκφραζοντας την πολιτκη μου αποψη για τους πολιτικους που εζησα κ ζω στο πετσι μου, καιγοντας μου την επιδερμιδα κ οχι μονο (μεταφορικως) , με υδροχλωρικο οξυ τα 40 μου τουλαχιστον χρονια.

    Πριν 20 χρονια περιπου αρχισα με το Χ.Α. Σημερα θεωρω οτι ειμαι ενας καλος εμπορος. Στα επομενα 20 που θα ειμαι 72 και, αν ζω και τα εχω στα καλα μου και την βιολογικη δυναμη φυσικα, θα ειμαι ενας πολυ καλος εμπορος αυλων αξιων. Παρα πολυ καλος, βεβαια στα 92 μου....

    Τοτε, λοιπον, τι ημουνα παρα μια απλη μαριδα. Ετσι δεν ειναι; Σημερα, ονομαζω εγω τους σημερινους νεους μαριδα κ συνδεστε το πολιτικως με αυτο που λενε οι πολιτικοι για εμας τον λαο. Μας αποκαλουν προβατα ή οχι;

    Προβατα κοιμισμενα ειμαστε αποδεδειγμενα για οσο εξακολουθουμε να ζουμε στον κοσμο της αποχαυνωσης σαν πολιτες της Ελλαδας, τουτης της Πατριδας. Αδρανεις διοτι ενω μας λεηλατουν κανεις δεν γραφει, σαν αμυνωμενος εστω χρησιμοποιωντας την διαδικτυακη πενα του εναντια στους λυκους - επιδρομεις.

    Ειναι ολοι εκεινοι που λυμαινονται την Πατριδα χρονια τωρα . Οικογενειες κ γονοι μετα των αυλικων τους αλλα σε ρολο μαριονετας, σε αγαστη συνεργασια με τις ορεξεις των ξενων συμφεροντων, κατεστρεψαν την Ελλαδα αρπαζοντας τον πλουτο της, καταληστευοντας τον μοχθο του Ελληνα, προς τι αλλο παρα την προσωπικη τους εξελιξη, αναρριχηση στην εξουσια, αυξηση του τραπεζικου τους λογαριασμου παρανομως μεσα απο την πολιτικη.

    Οι λυκοι ειναι πασιγνωστοι, με ονομα κ επιθετο. Με πλουσιο εργο καταγεγραμμενο , με την σειρα απο την πτωση της χουντας κ μετα, Καραμανλη, Παπανδρεου, Μητσοτακη με τον αυλικο Φλωρακη, Σημιτη κ τα τελευταια χρονια οι υιοι αυτων στυγνοτεροι απο τους προγονους τους. Αυλικοι, μερικα ονοματα οπως Κεφαλογιαννη, Λαλιωτη, κ.οκ.. Ολοι τους ειναι φρεσκοι στην μνημη μας κ σαν αποτελεσμα που καθορισε την συνεχεια της ζωη μας κ , οχι κατα γερο Μητσοτακη σε 10 χρονια θα εχει ξεχαστει/ουν , κλιση σε ολους τους χρονους. Ολοι τους πρεπει να πανε στην ανεξαρτητη δικαιοσυνη, ολοι τους πρεπει να πανε φυλακη αφου ειναι , εκ των πραγματων υπαιτειοι. Ηταν διαχειριστες κ δεν εξαιρουνται των νομων.

    Να σταματησει επιτελους η ανοησια, ο λαος θα τους στειλει στο σπιτι του. Σπιτι τους, ελευθεροι κ ζαμπλουτοι και εμεις στην οδυνη δεν γινεται.  Στην ανεξαρτητη δικαιοσυνη κ στην φυλακη, διοτι κατεστρεψαν μια χωρα, εναν ολοκληρο λαο εκ του δολου. Οχι θεωρητικως, αλλα εκ των δεδομενων.

    Ανθρωποι υπαρχουν, λυσεις υπαρχουν για την μακροχρονια αντιστροφη που θα ελεγα με χρηματιστηριακο ορο, αλλα ΟΧΙ ολοι οι προηγουμενοι κ νυν . Κ εγω δεν θα τους στηριζω κ χειροκροτω, διοτι σημαινει οτι αποδεχομαι την σαπιλα τους, την ιδιοτελεια τους,  την υποκρισια τους, την ψευτια τους αφου αλλα λενε αλλα κανουν κ τελευταια θρασυτατα λενε οτι θα ειναι οι συνεχιστες των μνημονιων. Δηλαδη, την συνεχεια μεχρι σταχτης της πυρκαγιας που οι ιδιοι βαλανε στο σπιτι μας.

    Δεν θα στηριξω τις εγκαθετες μαριονετες που πανε να μας κατσουν στο σβερκο μας ξανα. Οσο κ οπου μπορω θα γραφω. Να το κανετε ολοι σας, οχι σιωπηλοι, ακομη κ στην καλπη δηλωστε οτι ολοι οι προηγουμενοι κ νυν προεδροι (ουτε καν αρχηγοι, ποσο μαλιστα ηγετες για να μην τα μπερδευουμε δηλαδη) ειναι βουτηγμενοι στην σαπιλα. Ολοι μας το γνωριζουμε, ολοι μας τα διαβαζουμε, ολοι μας ζουμε τις επιπτωσεις των προηγουμενων πολιτικων κομματων σαν κυβερνησεις με την φυσικα πανηλιθια επιλογης μας.

    Λαθη μοιραια. Απωλεια Πατριδας, οδυνη στην οικογενεια μας, χρεος εκ του δολου απο αυτους κ το συναφι τους φορτωμενο σε εμας κ στα παιδια μας. Ε ΟΧΙ.  Θα συνεχισω με την γραφη κ την φωνη μου εναντια τους. Δεν θα τους αβανταρω με την σιωπη μου να συνεχισουν μεχρι την σταχτη την κατ'εντολην προδοσια τους.

    Σας δινετε ο χωρος κ η ευκαιρια να γραψετε κ εσεις. Βιωνετε στο πετσι σας την λαιλαπα κ εσεις τιποτα. Τι διαολο εχετε παθει; Αν δεν ειστε προβατα θα ειστε ή μεγαλοκαρχαριες ή μαριδεοι που ψαχνετε κανα τιπ για να τα κονομησετε. Γιατι απο αυτο, αν δεν γνωριζετε κ δεν συμμετεχετε στην καθημερινη μαχη των αγορων, ξεχαστε το. Πλαναστε οικτρα. 1996-1999 κ 2003-2007 κ 2012 - 2014 γιοκ. Κυριαρχο θα ειναι το ΣΟΡΤ για πολυ καιρο ακομη. Μονο στο μπαμ κ σε αλλαγη νομισματος θα γινει της κακομοιρας, γρηγορα, αστραπιαια, λογω πληθωρισμου.

    Μην ξανακουσω περι Δημοκρατικα εκλεγμενοι κ τις συνωνυμες καραμελες, θυμιζω Δημοκρατια δεν ειναι κυβερνηση με 2.100 εκατομ ψηφους σε συνολο λαου 10,5 εκατομ. Στην  καλπη θα παμε ολοι, οχι στο παλιο με εκπροσωπους νυν, δεν αφηνουμε τα 2.100 να κυβερνανε τα υπολοιπα 8.000.

    Επρεπε να το γραψω κοντα στις επικειμενες εκλογες. Ποιος σας ειπε οτι δεν θα ξαναγραψω; Παρ'ολο που δεν εχω οικονομικα συμφεροντα  ή περουσιακα στην Ελλαδα, μα κανενα, θα συνεχισω ακαθεκτα εναντια στους βρυκολακες ξεσκιστες.
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 25/09/16, 11:57 pm

    Toυ Μάνου Χατζηδάκη

    ΒΕΤΑ ΑΧΕΠΕΥ

    __________________

    Πάντα υπάρχουν εταιρίες που κάνουν την διαφορά. Συνήθως τις εντοπίζουμε στο κλαμπ των μεγάλων εταιριών αφού εκεί βρίσκονται συγκεντρωμένα μερίδια αγοράς μεγαλύτερες ικανότητες ανταπόκρισης σε περιβάλλον χαμηλής ρευστότητας και συνέργιες λόγω μεγεθών. Όταν τα καλά νούμερα έρχονται από την μικρομεσαία κατηγορία και έχουν διάρκεια τότε εκτός από το ενδιαφέρον αποτελούν και αντικείμενο μελέτης. Όχι για την χρηματιστηριακή ανάλυση αλλά για το πώς σε ένα περιβάλλον γεμάτο προκλήσεις μια εταιρία μπορεί να πάει κόντρα στο κύμα και να εκπλήξει θετικά. Σήμερα παρουσιάζουμε τρεις εταιρίες οι οποίες έρχονται από διαφορετικούς κλάδους και ανακοίνωσαν εξαιρετικά αποτελέσματα εξαμήνου. Και οι τρεις έχουν υποστεί αναδιαρθρώσεις στο κοντινό ή πιο μακρινό παρελθόν οι οποίες τώρα φαίνεται να αποδίδουν. Αναλυτικότερα:

    Για τις Μινωικές Γραμμές το εξάμηνο του 2016 αποτελεί την καλύτερη οικονομική επίδοση στην τελική γραμμή στα 44 χρόνια από την ίδρυση της εταιρείας. Τα καθαρά κέρδη μετά από φόρους διπλασιάστηκαν στα € 12,2 εκατ. ευρώ ενισχυμένα και από έκτακτα κέρδη από την πώληση πλοίου ύψους 3,5 εκατ. ευρώ. Από την συγκεκριμένη κίνηση ο ισολογισμός της εταιρίας εμφάνισε μείωση των υποχρεώσεων κατά 40,8 εκατ. ευρώ η οποία αφορούσε μακροπρόθεσμο τραπεζικό δανεισμό. Το σύνολο του δανεισμού του ομίλου διαμορφώθηκε σε 162,4 εκατ. ευρώ ενώ αν αφαιρεθεί το ταμείο ο καθαρός δανεισμός διαμορφώνεται σε 147 εκατ. ευρώ.

    Ο κύκλος εργασιών του Ομίλου ανήλθε σε 72,4 εκατ. ευρώ, ενώ τα λειτουργικά κέρδη προ φόρων, τόκων και αποσβέσεων ανήλθαν σε € 20,8 εκ., παρουσιάζοντας αύξηση 37% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2015. Τα λειτουργικά αποτελέσματα αντανακλούν την σημαντική μείωση του κόστους πωληθέντων (51,6 εκατ. ευρώ έναντι 60,7 εκατ. ευρώ) η οποία ήρθε και ως αποτέλεσμα της σημαντικής μείωσης της δαπάνης για καύσιμα (-42%) τα οποία αποτελούν το 35% με 40% του κόστους πωληθέντων. Χαμηλότερα από την γραμμή των λειτουργικών υπάρχει και μικρή εξοικονόμηση 243 χιλ. ευρώ σε τόκους.

    Στην γραμμή της Αδριατικής (Πάτρα – Ηγουμενίτσα –Αγκώνα – Τεργέστη) ο όμιλος βελτίωσε πολύ τα μερίδια αγοράς της Συγκεκριμένα, η Εταιρεία διακίνησε συνολικά 126 χιλ. επιβάτες, 32 χιλ. Ι.Χ. αυτοκίνητα και 37 χιλ. φορτηγά οχήματα. Τα μερίδια στη συγκεκριμένη αγορά της Αγκώνα διαμορφώθηκαν στο 58,0% για τους επιβάτες, 54,6% για τα Ι.Χ. αυτοκίνητα και 57,6% για τα φορτηγά αυτοκίνητα. Στη γραμμή της Κρήτης (Ηράκλειο-Πειραιάς), οι Μινωικές Γραμμές διατήρησαν την πρώτη θέση διακινώντας 271 χιλ. επιβάτες, 31 χιλ. Ι.Χ. αυτοκίνητα και 31 χιλ. φορτηγά αυτοκίνητα. Τα μερίδια αγοράς στη συγκεκριμένη γραμμή ανήλθαν περίπου σε 66,5% για τους επιβάτες, 62,4% για τα Ι.Χ. αυτοκίνητα και 48,4% για τα φορτηγά αυτοκίνητα.

    Το ρεκόρ κερδοφορίας πάντως είναι το 2009 όταν η εταιρία είχε κάνει 32 εκατ. ευρώ, επίδοση η οποία είχε ωστόσο σημαντική ενίσχυση από έκτακτα αποτελέσματα. Δεδομένης της πολύ ικανοποιητικής πορείας των τουριστικών εισροών μέχρι τώρα και της βελτίωσης της κεφαλαιακής δομής θα πρέπει να αναμένεται υπέρβαση της οργανικής επίδοσης του 2006, όταν η εταιρία είχε επιτύχει λειτουργικά αποτελέσματα ύψους 61,4 εκατ. ευρώ.

    Πως διαμορφώθηκαν εξάμηνο και τρίμηνο στις Μινωικές Γραμμές
    Σε χιλ. ευρώ 6Μ 2015 6Μ 2016 (%) 2Q:15 2Q:16 (%)
    Πωλήσεις 78.666 72.412 -8,0% 44.580 40.112 -10,0%
    Λειτουργικά κέρδη 15.163 20.759 +36,9% 8.036 12.259 +52,6%
    Περιθώριο λειτουργικών κερδών 19,3% 28,7% +939 bps 18,0% 30,6% +1.254 bps
    Καθαρά κέρδη 5.838 12.205 +109,1% 3.483 8.205 +135,6%
    Περιθώριο καθαρών κερδών 7,4% 16,9% +943 bps 7,8% 20,5% +1.264 bps

    Πηγή: Beta Χρηματιστηριακή

    Η Flexopack παρουσίασε έναν από τους πιο βελτιωμένους ισολογισμούς στο εξάμηνο. Οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 12%, το κόστος συμπιέστηκε κατά 5,5% κατεβάζοντας αυξημένα κέρδη στην γραμμή των λειτουργικών (+35%) και καθαρών αποτελεσμάτων (+31%). Από τα 33 εκατ. ευρώ των πωλήσεων μόλις το 22% αφορά την ελληνική αγορά, απασχολούμενοι στην εταιρία αυξήθηκαν κατά 26 σε σχέση με πέρυσι (308) και η φορολογία της χρήσης έγινε με συντελεστή 29% έναντι 26% πέρυσι. Το σύνολο του τραπεζικού δανεισμού διαμορφώθηκε σε 13,8 εκατ. ευρώ από 12,7 εκατ. ευρώ πέρυσι ενώ αν συνυπολογιστούν τα διαθέσιμα η εταιρία γυρίσει σε καθαρή ταμειακή θέση 1,9 εκατ. ευρώ. Τα ίδια κεφάλαια στο εξάμηνο διαμορφώθηκαν σε 51, 2 εκατ. ευρώ ενώ η κεφαλαιοποίηση της εταιρία βρίσκεται αισθητά χαμηλότερα στα 30,7 εκατ. ευρώ.

    Ο σταθερά καλός Κυριακίδης συνέχισε και στο εξάμηνο την πολύ καλή εικόνα της λειτουργικής κερδοφορίας του. Οι ενοποιημένες πωλήσεις διαμορφώθηκαν σε 25,64 εκατ. ευρώ αυξημένες κατά 8,7% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2015. Το μικτό περιθώριο κέρδους παρά το ότι διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα μειώθηκε σε 59,38% έναντι 59,80% στο αντίστοιχο διάστημα του προηγούμενου έτους. Τα έξοδα διάθεσης παρουσίασαν αύξηση 10,35% όπως και τα έξοδα διοίκησης τα οποία κινήθηκαν ανοδικά κατά΄+24,96%. Ο Τραπεζικός δανεισμός μειώθηκε κατά 1.077 χιλ. ευρώ ενώ χρηματοοικονομικό κόστος συμπιέστηκε σημαντικά στα 211,7 χιλ. ευρώ έναντι 1,42 εκατ. ευρώ.

    Η μείωση του χρηματοοικονομικού κόστους οφείλεται κυρίως στην επαναταξινόμηση των «Επιμετρώμενων στην εύλογη αξία μέσω αποτελεσμάτων χρηματοοικονομικών περιουσιακών στοιχείων» σε «Διαθέσιμα για πώληση χρηματοοικονομικά περιουσιακά στοιχεία». Τα κέρδη προ φόρων ανήλθαν σε 9,50 εκατ. ευρώ έναντι 8,27 εκατ. ευρώ της αντίστοιχης περιόδου 2015 ενώ τα μετά από φόρους κέρδη ανήλθαν σε κέρδος 6,55 εκατ. ευρώ έναντι κερδών 5,91 εκατ. ευρώ της αντίστοιχης περιόδου της προηγούμενης χρήσης. Η εταιρία έχει πλέον καθαρή ταμειακή θέση 15,8 εκατ. ευρώ, τα ίδια κεφάλαια ανέρχονται σε 51 εκατ. ευρώ και η κεφαλαιοποίηση της βρίσκεται στα 65 εκατ. ευρώ.

    Πως διαμορφώθηκαν τα εξάμηνα των εταιριών Flexopack και Κυριακίδη
    Περίοδος/εταιρία Flexopack Κυριακίδης
    Σε χιλ. ευρώ 6Μ 2015 6Μ 2016 Δ (%) 6Μ 2015 6Μ 2016 Δ (%)
    Πωλήσεις 29.394 33.001 12,3% 23.595 25.638 8,7%
    Λειτουργικά κέρδη 3.972 5.368 35,1% 11.155 11.149 -0,1%
    Περιθώριο λειτουργικών κερδών 13,5% 16,3% +275 bps 47,3% 43,5% -379 bps
    Καθαρά κέρδη 1.695 2.215 30,7% 5.773 6.674 15,6%
    Περιθώριο καθαρών κερδών 5,8% 6,7% +95 bps 24,5% 26,0% +156 bps

    Πηγή: Beta Χρηματιστηριακή
    takis.venetos
    takis.venetos


    Αριθμός μηνυμάτων : 7054
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013
    Ηλικία : 59
    Τόπος : Αγιος Νικολαος Κρητη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από takis.venetos 26/09/16, 11:20 am

    Ειπα, κυριαρχει το σορτ.

    copy απο το προηγουμενο ποσταρισμα μου.

    ''Κυριαρχο θα ειναι το ΣΟΡΤ ''
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 26/09/16, 11:36 am

    favlos έγραψε:Σχετικα με την ΣΩΛΚ διαβάζω σε ποστ :

    Τα ΣΩΛΚ και γιατί είναι το απόλυτο play!
    15.09.2016 00:12

       ΣΩΛΚ – ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ PLAY!

    Τα ΣΩΛΚ στην κεφαλαιοποίηση των 108,4 εκατ. ευρώ έχουν προεξοφλήσει όλα τα αρνητικά δεδομένα.

    Η εταιρεία λόγω συγκυρίας, παρόλο που το πετρέλαιο “παίζει” στα 47$ το βαρέλι, έχει εξασφαλισμένο το 2016 και το 2017 από το πολύ καλό συμβόλαιο του TAP δηλαδή καταφέρνει να περάσει την μπόρα των πολύ χαμηλών τιμών του πετρελαίου με το μεγάλο συμβόλαιο του TAP. Ακόμα πιο σημαντικό όμως είναι- σύμφωνα με χθεσινή ειδησεογραφία- ότι κλειδώνει ο IGB (ΕλληνοΒουλγαρικός αγωγός). Οι Αμερικάνοι δηλαδή πάλι επιβάλουν την θέλησή τους. Γεγονός που συνεπάγεται ότι και το 2018 θα είναι μια ακόμα καλή χρονιά για τα ΣΩΛΚ.

    Τώρα πάμε στα πιο σημαντικά. Σύμφωνα με (… και προηγηθείσες) αποκλειστικές πληροφορίες του μικρομέτοχου, η διοίκηση ξεκαθάρισε στην Ελληνική και Ξένη κοινότητα ότι δεν τίθεται θέμα απορρόφησης των ΣΩΛΚ από την ΒΙΟΧΑΛΚΟ κι ο λόγος είναι ότι βλέπει στο απώτερο μέλλον (επειδή η ΒΙΟΧΑΛΚΟ έχει το 86% των ΣΩΛΚ) να μπορεί να μπει κάποιος ξένος στρατηγικός επενδυτής στα ΣΩΛΚ. Ακόμα, σε παρουσίαση σε ξένο θεσμικό, η διοίκηση ανέφερε ότι το κόστος αντικατάστασης δηλ. να φτιάξεις το εργοστάσιο των ΣΩΛΚ σήμερα χρειάζεται 450 εκατ. ευρώ.

    Related image

    Αυτό φυσικά χωρίς την γη και χωρίς τις λιμενικές εγκαταστάσεις. Ακόμα πιο σημαντικό, που κοιτάνε οι ξένοι θεσμικοί, είναι το γεγονός ότι έχει κλείσει ο επενδυτικός κύκλος της εταιρείας δηλ δεν χρειάζεται άλλες επενδύσεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι επενδύσεις συντήρησης όπου η διοίκηση ανέφερε σε ξένο θεσμικό ότι είναι της τάξης των 4 εκατ. ευρώ. Δηλαδή η εταιρεία πλέον μπαίνει σε φάση παραγωγής  μετρητών.

    Ένα ακόμα πάρα πολύ σημαντικό στοιχείο για τους ξένους θεσμικούς είναι ότι είναι full εξαγωγική εταιρεία, πάνω από το 90% του κύκλου εργασιών διαχρονικά είναι εξαγωγές και στην περίπτωση του TAP επειδή ο φορέας είναι ελβετικός οι πληρωμές γίνονται στην Ελβετία.

    Related image

    Δηλαδή, και για να το πούμε στα απλά ελληνικά, και σε περίπτωση GREXIT  θα είναι από τις πλέον κερδισμένες εταιρείες γιατί θα έχει τα λειτουργικά της έξοδα σε δραχμές (υποτίμηση) και όλα τα έσοδά της σε σκληρό νόμισμα (δολάριο, ευρώ, κλπ). Από την άλλη , λόγω της χρηματιστηριακής απαξίωσης, η εταιρεία παίζει μόλις 20% από τα χαμηλά της.

    Αυτό είναι μια ευτυχής συγκυρία για τους επίδοξους αγοραστές. Φυσικά οι αγορές  να γίνονται με υπομονή, πειθαρχία και σύνεση. Το μέλλον προμηνύεται λαμπρό για τα ΣΩΛΚ.

    yg
    το μελανό σημείο είναι μόνο αυτό που έχω με bold γράμματα ,οι διαβεβαιώσεις δόθηκαν και τις άκουσα κ εγώ ο ίδιος στην ΓΣ και μάλιστα με ρώτησε ο ceo γιατί να το κάνουν..η απάντηση μου ήταν ...''για τον ίδιο λόγο που το κάνατε με την ΕΛΒΑΛ''
    Με δυο λόγια η διοίκηση λέει και ξελέει,ακόμα μην ξεχνάμε ότι η σωλκ πλέον είναι πλέον συμμετοχών και έχει κάνει απόσχιση κλάδου σωλήνων κ δοκών σε άλλη εταιρεία-Ε.ΒΙ.ΚΕ Α.Ε. - που κάνει τα έργα κ έχει τα άσετσ,υπάρχει εξήγηση που έδωσε κ εδω η εταιρεία για το θέμα και έιναι πιστευτή αλλά δεν παύει πάλι να υπάρχει μια εταιρεία θυγατρική που ανήκει πλέον στην συμμετοχών ΣΩΛΚ που φέρνει τα λεφτά και μπορεί κάλλιστα να πωληθεί ή ότι άλλο ή να έχουμε ένα νεο σχήμα αφού τώρα έχουμε συμμετοχών την ΣΩΛΚ όπως συμμετοχών είναι και η ΒΙΟΧΑΛΚΟ
    Αυτά είναι τα αρνητικά για να τα ξέρουμε όλα και να μην πέσουμε από τα σύννεφα αν κάτι παέι αλλιώς απότι το έιχαμε στο μυαλό μας,άλλωστε και για την ΕΛΒΑΛ τα ίδια έγραφαν για τεράστια ευκαιρία βάσει θεμελιωδών (και πράγματι ήταν) αλλά με την απορρόφηση της από την ΒΙΟ χάθηκαν λεφτά και προσδοκίες
    Τέλος να πουμε ότι και η ίδια η αγορά μετά την απόσχιση και την μετατροπή της ΣΩΛΚ σε συμμετοχών ,δεν αντέδρασε θετικά σε όλα αυτα με αποτέλεσμα να παγώσει το χαρτί στο ταμπλό
    βάλτε κάτω ρίσκα και προοπτικές και αποφασίστε (πριν κάποια χρόνια η ΣΩΛΚ μας είχε δώσει μεγάλη απόδοση από τα ίδια επίπεδα που είναι τώρα)

    Να λοιπόν ποιο ήταν το πρόβλημα της ΣΩΛΚ απο την ημέρα που έγινε η ΓΣ και πάγωσε το χαρτί στο ταμπλό,η σχέση ανταλλαγής με την απορρόφηση απο άλλη εταιρεία,κάτι που αρνήθηκαν κατηγορηματικά σε δική μου ερώτηση ο O CEO και οι υπόλοιποι
    Αυτά για να πιστεύουμε όσους καταλαβαίνουν και πηγαίνουν στις ΓΣ
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 26/09/16, 12:38 pm

    ριξτε μια ματια στην συζήτηση οι έχοντες facebook
    https://www.facebook.com/groups/1583673885270289/?ref=bookmarks

    το ζουμί είναι ότι είπαν ψέμματα,έκαναν το ίδιο με την ΕΛΒΑ ,ενώ ακόμα η σχέση ανταλλαγής ευνοεί τα ΕΛΚΑ αφου συμφέρει να πάρεις ΕΛΚΑ αφου δίνει 2 και κάτι από τη νέα εταιρεία με 0,80,ενώ η ΣΩΛΚ δίνει 2 κ κάτι αυτή τη στιγμή με 1,20 + και λογικά από το πρωί πουλάνε όλοι σωλκ κ αγοράζουν ΕΛΚΑ μέχρι να έρθει στα ίσα η ισοτιμία
    takis.venetos
    takis.venetos


    Αριθμός μηνυμάτων : 7054
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013
    Ηλικία : 59
    Τόπος : Αγιος Νικολαος Κρητη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από takis.venetos 26/09/16, 02:22 pm

    πρασφατα εγραφα οτι 2 παραγωγοι μπορουν να ανταλλαξουν τα προιοντα τους κ να τραφουν. 2 αλλα ατομα πχ τραπεζιτης κ ξενοδοχος τι θα ανταλλαξουν; το χρημα τους; Θα πει στον ξενοδοχο ..παρε χρημα να φας; Το φανταζεστε; Σαν μαρουλοφιλο το χρτονομισμα; Βεβαια, απο αυτους ολα τα περιμενουμε, εχουνε κανει τοσα κ τοσα ή μαλλον εχουν κανει τα παντα.

    δειτε κατι ενδιαφερον που βρηκα. Στο 2 38'' ...

    http://kyklwpas.blogspot.gr/2015/10/blog-post_39.html

    κ εκει στο fb μου βγηκε ο ξενοδοχος ο Φ.Κοκοτος και μου ειπε ...''γελαω''. Ακολουθησε αποστομοτικη απαντηση μου. ΜΟΚΟ ο ξενοδοχος, που στην περιοχη μου κανει τον καμποσο κ υποστηρικτης των λαθρο στους εκει αποχαυνωμενους.
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 28/09/16, 12:16 pm

    http://www.capital.gr/forum/thread/5785874?page=100000

    onlinefavlos πριν 40 λεπτά
    2 ψήφοι

    Στην περίπτωση των τραπεζών κ των δανειοληπτών αλλά κ γενικότερα στο θέμα κ άλλων οφειλών σε ταμεία,εφορίες κλπ,τα όρια του ηθικού κινδύνου σε αυτή την χρονική συγκυρία και περίοδο,δεν μπορούν να ανιχνευτούν, κ δεν είναι ξεκάθαρα
    Αυτή η νομοθετική ρύθμιση θα μπορούσε να εφαρμοστεί και μάλιστα θα την επιδοκίμαζε μεγάλο μέρος των πολιτών,κατανοώντας ότι σε αυτή την περίοδο δεν είναι ξεκάθαρο κ αντικειμενικό ποιος και γιατί πληρώνει,δανείστηκε,έχασε κλπ,λαμβάνοντας μάλιστα υπόψη κ την έλλειψη εργαλείων που θα το οριοθετούσαν αλλά και ότι τώρα οι τράπεζες κινούνται πουλώντας σε ακραία μηδενικές τιμές,δάνεια που δόθηκαν με δικές τους αποφάσεις,πλήττοντας ουσιαστικά ΜΟΝΟ τους πολίτες που τις εμπιστεύτηκαν (δανειολήπτες κ μή),αφήνοντας απ'έξω τα στελέχη κ τους υπεύθυνους των τραπεζών που είναι κ αυτοί μέρος του προβλήματος,γιατί μην ξεχνάμε τα δάνεια δεν τα πήρε κάποιος πολίτης περνώντας ένα πρωί από κάποιο ΑΤΜ!
    Εδώ δεν υπάρχει ηθικός κίνδυνος,όταν η μια μεριά των τραπεζών και των στελεχών της μένει αλώβητη ενώ η άλλη που δεν έχει όπλα να αμυνθεί πληρώνει όλο το μάρμαρο?
    Μην προσπαθούμε να εφαρμόσουμε κάποια γνώση που έχουμε κάποια στιγμή διδαχτεί ή διαβάσει και ισχύει απόλυτα σε φυσιολογικές συνθήκες,σε καταστάσεις όπως αυτή που βιώνουμε

    http://www.capital.gr/forum/thread/5785874?page=100000

    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 28/09/16, 12:21 pm

    Ο 79χρονος Warren Beatty, έκανε έρωτα με 13 χιλιάδες γυναίκες!

    υγ

    άντε να τον φτάσεις !

    konkon

    http://www.se-skepseis.gr/archives/53243
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 29/09/16, 12:44 am

    ΟΜΟΛΟΓΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ


    Λέει το άρθρο ότι η κίνηση είναι κυρίως σημειολογικού χαρακτήρα και δεν θα έχει μεγάλη επίδραση στις πραγματικές τιμές κλπ..Αυτό μπορεί να είναι αλήθεια αλλά αυτές οι διαχωριστικές γραμμές σημειολογίας κ πραγματικότητας που είναι ευδιάκριτες σε μια κανονική αγορά και κατάσταση,εδώ ίσως η ενσωμάτωση των Ελληνικών ομολόγων στην ποσοτική χαλάρωση να έχει μεγαλύτερη επίδραση και αποτελέσματα από αυτά που όλοι λογικά αναμένουν
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 29/09/16, 12:44 am

    http://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1452401/poia-mhnymata-stelnei-to-ntil-solhnoyrgeia.html

    Άτολμος σήμερα ο κ.Κοτζαμάνης στο άρθρο του για την περίπτωση ΕΛΚΑ-ΣΩΛΚ,ενώ ήταν παρών στη ΓΣ των ΣΩΛΚ που σε δική μου ερώτηση ο CEO απάντησε ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση άλλης συγχώνευσης-απορρόφησης εταιρείας του ομίλου όπως έγινε με την ΕΛΒΑ !
    Μάλιστα με ρώτησε γιατί να το κάνουν και τι θα κερδίσουν? !
    Απάντησα τότε,γιατί το κάνατε με την ΕΛΒΑ,γιατί όχι κ τώρα ?

    Η συνέχεια κ το πάγωμα των ΣΩΛΚ στο ταμπλό μετά από την ΓΣ που αποφασιστηκε η αποσχιση όλων των δραστηριοτήτων της εταιρείας ήταν ενδεικτική για το μέλλον,κάτι που επεσήμανα ακόμα και προχθές όταν σάιτ χρηματιστηριακό ανέφερε την ΣΩΛΚ ως ευκαιρία ζωής ! και ότι κύκλοι της ΒΙΟΧΑΛΚΟ διαβεβαιώνουν για την αυτόνομη πορεία της

    Αυτό κ μόνο ήταν αλέρτ για να γράψω..προσοχή το έχουν ξανακάνει..Ξανάγινε κ θα ξαναγίνει,μέτοχοι μειοψηφίας και ιδιοκτήτες εταιρειών δεν είναι από την ίδια πλευρά.

    Πάντα παρόντες στις ΓΣ των εταιρειών που κατέχουμε κ να ρωτάμε αυτό που θέλουμε

    Τέλος,στη νέα εταιρεία που θα δημιουργηθεί ακόμα κ αν η μετοχή της ΣΩΛΚ κατέρρευσε λόγω της σχέσης ανταλλαγής που έσπρωχνε τους πάντες να πουλάνε ΣΩΛΚ κ να αγοράζουν ΕΛΚΑ,υπάρχει πάντα η προοπτική η νέα εταιρεία να αυξήσει την κεφαλαιοποίησή της κ έτσι τουλάχιστον να επανέλθουν οι μέτοχοι των ΣΩΛΚ,τουλάχιστον στην τιμή που είχαν πριν την ανταλλαγή
    favlos
    favlos
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 5050
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από favlos 29/09/16, 12:45 am

    http://www.capital.gr/forum/thread/5785874?page=1

    Στην περίπτωση των τραπεζών κ των δανειοληπτών αλλά κ γενικότερα στο θέμα κ άλλων οφειλών σε ταμεία,εφορίες κλπ,τα όρια του ηθικού κινδύνου σε αυτή την χρονική συγκυρία και περίοδο,δεν μπορούν να ανιχνευτούν, κ δεν είναι ξεκάθαρα
    Αυτή η νομοθετική ρύθμιση θα μπορούσε να εφαρμοστεί και μάλιστα θα την επιδοκίμαζε μεγάλο μέρος των πολιτών,κατανοώντας ότι σε αυτή την περίοδο δεν είναι ξεκάθαρο κ αντικειμενικό ποιος και γιατί πληρώνει,δανείστηκε,έχασε κλπ,λαμβάνοντας μάλιστα υπόψη κ την έλλειψη εργαλείων που θα το οριοθετούσαν αλλά και ότι τώρα οι τράπεζες κινούνται πουλώντας σε ακραία μηδενικές τιμές,δάνεια που δόθηκαν με δικές τους αποφάσεις,πλήττοντας ουσιαστικά ΜΟΝΟ τους πολίτες που τις εμπιστεύτηκαν (δανειολήπτες κ μή),αφήνοντας απ'έξω τα στελέχη κ τους υπεύθυνους των τραπεζών που είναι κ αυτοί μέρος του προβλήματος,γιατί μην ξεχνάμε τα δάνεια δεν τα πήρε κάποιος πολίτης περνώντας ένα πρωί από κάποιο ΑΤΜ!
    Εδώ δεν υπάρχει ηθικός κίνδυνος,όταν η μια μεριά των τραπεζών και των στελεχών της μένει αλώβητη ενώ η άλλη που δεν έχει όπλα να αμυνθεί πληρώνει όλο το μάρμαρο?
    Μην προσπαθούμε να εφαρμόσουμε κάποια γνώση που έχουμε κάποια στιγμή διδαχτεί ή διαβάσει και ισχύει απόλυτα σε φυσιολογικές συνθήκες,σε καταστάσεις όπως αυτή που βιώνουμε
    takis.venetos
    takis.venetos


    Αριθμός μηνυμάτων : 7054
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013
    Ηλικία : 59
    Τόπος : Αγιος Νικολαος Κρητη

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από takis.venetos 29/09/16, 05:31 pm

    takis.venetos έγραψε:Ευρισκομαστε σε πολιτικο κ χρηματιστηριακο φορουμ, εκφραζοντας ελευθερα την αποψη μας, ειναι ή δεν ειναι ετσι;

    Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε κανεναν, αφου ολοι καλυπτονται πισω απο ψευδονυμα κ , απο την στιγμη μαλιστα που ειναι εγγεγραμμενα καμια 350ρια ατομα κ κανενας δεν γραφει, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    Εγω θα συνεχισω να γραφω κ θα γραφω εκφραζοντας την πολιτκη μου αποψη για τους πολιτικους που εζησα κ ζω στο πετσι μου, καιγοντας μου την επιδερμιδα κ οχι μονο (μεταφορικως) , με υδροχλωρικο οξυ τα 40 μου τουλαχιστον χρονια.

    Πριν 20 χρονια περιπου αρχισα με το Χ.Α. Σημερα θεωρω οτι ειμαι ενας καλος εμπορος. Στα επομενα 20 που θα ειμαι 72 και, αν ζω και τα εχω στα καλα μου και την βιολογικη δυναμη φυσικα, θα ειμαι ενας πολυ καλος εμπορος αυλων αξιων. Παρα πολυ καλος, βεβαια στα 92 μου....

    Τοτε, λοιπον, τι ημουνα παρα μια απλη μαριδα. Ετσι δεν ειναι; Σημερα, ονομαζω εγω τους σημερινους νεους μαριδα κ συνδεστε το πολιτικως με αυτο που λενε οι πολιτικοι για εμας τον λαο. Μας αποκαλουν προβατα ή οχι;

    Προβατα κοιμισμενα ειμαστε αποδεδειγμενα για οσο εξακολουθουμε να ζουμε στον κοσμο της αποχαυνωσης σαν πολιτες της Ελλαδας, τουτης της Πατριδας. Αδρανεις διοτι ενω μας λεηλατουν κανεις δεν γραφει, σαν αμυνωμενος εστω χρησιμοποιωντας την διαδικτυακη πενα του εναντια στους λυκους - επιδρομεις.

    Ειναι ολοι εκεινοι που λυμαινονται την Πατριδα χρονια τωρα . Οικογενειες κ γονοι μετα των αυλικων τους αλλα σε ρολο μαριονετας, σε αγαστη συνεργασια με τις ορεξεις των ξενων συμφεροντων, κατεστρεψαν την Ελλαδα αρπαζοντας τον πλουτο της, καταληστευοντας τον μοχθο του Ελληνα, προς τι αλλο παρα την προσωπικη τους εξελιξη, αναρριχηση στην εξουσια, αυξηση του τραπεζικου τους λογαριασμου παρανομως μεσα απο την πολιτικη.

    Οι λυκοι ειναι πασιγνωστοι, με ονομα κ επιθετο. Με πλουσιο εργο καταγεγραμμενο , με την σειρα απο την πτωση της χουντας κ μετα, Καραμανλη, Παπανδρεου, Μητσοτακη με τον αυλικο Φλωρακη, Σημιτη κ τα τελευταια χρονια οι υιοι αυτων στυγνοτεροι απο τους προγονους τους. Αυλικοι, μερικα ονοματα οπως Κεφαλογιαννη, Λαλιωτη, κ.οκ.. Ολοι τους ειναι φρεσκοι στην μνημη μας κ σαν αποτελεσμα που καθορισε την συνεχεια της ζωη μας κ , οχι κατα γερο Μητσοτακη σε 10 χρονια θα εχει ξεχαστει/ουν , κλιση σε ολους τους χρονους. Ολοι τους πρεπει να πανε στην ανεξαρτητη δικαιοσυνη, ολοι τους πρεπει να πανε φυλακη αφου ειναι , εκ των πραγματων υπαιτειοι. Ηταν διαχειριστες κ δεν εξαιρουνται των νομων.

    Να σταματησει επιτελους η ανοησια, ο λαος θα τους στειλει στο σπιτι του. Σπιτι τους, ελευθεροι κ ζαμπλουτοι και εμεις στην οδυνη δεν γινεται.  Στην ανεξαρτητη δικαιοσυνη κ στην φυλακη, διοτι κατεστρεψαν μια χωρα, εναν ολοκληρο λαο εκ του δολου. Οχι θεωρητικως, αλλα εκ των δεδομενων.

    Ανθρωποι υπαρχουν, λυσεις υπαρχουν για την μακροχρονια αντιστροφη που θα ελεγα με χρηματιστηριακο ορο, αλλα ΟΧΙ ολοι οι προηγουμενοι κ νυν . Κ εγω δεν θα τους στηριζω κ χειροκροτω, διοτι σημαινει οτι αποδεχομαι την σαπιλα τους, την ιδιοτελεια τους,  την υποκρισια τους, την ψευτια τους αφου αλλα λενε αλλα κανουν κ τελευταια θρασυτατα λενε οτι θα ειναι οι συνεχιστες των μνημονιων. Δηλαδη, την συνεχεια μεχρι σταχτης της πυρκαγιας που οι ιδιοι βαλανε στο σπιτι μας.

    Δεν θα στηριξω τις εγκαθετες μαριονετες που πανε να μας κατσουν στο σβερκο μας ξανα. Οσο κ οπου μπορω θα γραφω. Να το κανετε ολοι σας, οχι σιωπηλοι, ακομη κ στην καλπη δηλωστε οτι ολοι οι προηγουμενοι κ νυν προεδροι (ουτε καν αρχηγοι, ποσο μαλιστα ηγετες για να μην τα μπερδευουμε δηλαδη) ειναι βουτηγμενοι στην σαπιλα. Ολοι μας το γνωριζουμε, ολοι μας τα διαβαζουμε, ολοι μας ζουμε τις επιπτωσεις των προηγουμενων πολιτικων κομματων σαν κυβερνησεις με την φυσικα πανηλιθια επιλογης μας.

    Λαθη μοιραια. Απωλεια Πατριδας, οδυνη στην οικογενεια μας, χρεος εκ του δολου απο αυτους κ το συναφι τους φορτωμενο σε εμας κ στα παιδια μας. Ε ΟΧΙ.  Θα συνεχισω με την γραφη κ την φωνη μου εναντια τους. Δεν θα τους αβανταρω με την σιωπη μου να συνεχισουν μεχρι την σταχτη την κατ'εντολην προδοσια τους.

    Σας δινετε ο χωρος κ η ευκαιρια να γραψετε κ εσεις. Βιωνετε στο πετσι σας την λαιλαπα κ εσεις τιποτα. Τι διαολο εχετε παθει; Αν δεν ειστε προβατα θα ειστε ή μεγαλοκαρχαριες ή μαριδεοι που ψαχνετε κανα τιπ για να τα κονομησετε. Γιατι απο αυτο, αν δεν γνωριζετε κ δεν συμμετεχετε στην καθημερινη μαχη των αγορων, ξεχαστε το. Πλαναστε οικτρα. 1996-1999 κ 2003-2007 κ 2012 - 2014 γιοκ. Κυριαρχο θα ειναι το ΣΟΡΤ για πολυ καιρο ακομη. Μονο στο μπαμ κ σε αλλαγη νομισματος θα γινει της κακομοιρας, γρηγορα, αστραπιαια, λογω πληθωρισμου.

    Μην ξανακουσω περι Δημοκρατικα εκλεγμενοι κ τις συνωνυμες καραμελες, θυμιζω Δημοκρατια δεν ειναι κυβερνηση με 2.100 εκατομ ψηφους σε συνολο λαου 10,5 εκατομ. Στην  καλπη θα παμε ολοι, οχι στο παλιο με εκπροσωπους νυν, δεν αφηνουμε τα 2.100 να κυβερνανε τα υπολοιπα 8.000.

    Επρεπε να το γραψω κοντα στις επικειμενες εκλογες. Ποιος σας ειπε οτι δεν θα ξαναγραψω; Παρ'ολο που δεν εχω οικονομικα συμφεροντα  ή περουσιακα στην Ελλαδα, μα κανενα, θα συνεχισω ακαθεκτα εναντια στους βρυκολακες ξεσκιστες.

    Ο Πουτιν μιλησε στην Δουμα για απωλεια Εθνικης Κυριαρχιας στην Ελλαδα. Οχι εγω.

    Εγω δεν γνωριζω τιποτα, δεν γνωριζω καν αν ειναι η αληθεια. Αντιθετα, λεω οτι ο Πουτιν ειναι ψευτης, διοτι δεν γνωριζω κανεναν Ελληνα πολιτικο που να ηταν /ειναι προδοτης. Εγω δεν εχω την αισθηση οτι ζω σε μια χωρα σκλαβωμενη, αντιθετως, θα ελεγα οτι ζω σε εναν πολιτικο παραδεισο μιας ελευθερης χωρας, που λεγεται Ελλαδα.

    ''Δυστυχώς για πολλές ευρωπαϊκές χώρες ανεξαρτησία και εθνική υπερηφάνεια είναι ξεχασμένες έννοιες και πολυτέλεια. Εχουν παραχωρήσει την εθνικής κυραρχία τους στους ξένους, έστω και αν αυτό αντιβαίνει στα συμφέροντά τους (σ.σ.: εδώ φωτογραφίζει την Ελλάδα και όχι μόνο, φυσικά).Αυτό είναι κάτι που δεν θα συμβεί στην Ρωσία. Για την Ρωσία, όμως η πραγματική ανεξαρτησία είναι μια απαραίτητη συνθηκη ύπαρξης.''
    Admin
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 2722
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2013

    Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών - Σελίδα 4 Empty Απ: Δημόσια συζήτηση για (Μοχλευμένο) Χρηματιστήριο Αθηνών

    Δημοσίευση από Admin 29/09/16, 06:03 pm

    ΑΛΦΑ ΤΡAPEZIKO Κουιζ .

    Σε ποσες ημερες θα πιασει το 1,32;

    YG

    Γράψτε την απάντηση με ΠΜ σε μένα (favlos) ή δημόσια και ο νικητής θα κερδίσει 30' μαζι me takis.venetos sto skype. για μια μετοχη επιλογης του

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 26/04/24, 12:56 pm