Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

H εγγραφή είναι δωρεάν και αυτόματη

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

H εγγραφή είναι δωρεάν και αυτόματη

Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nikos_Ikonomopoulos (6978666400) favlos118@gmail. com

Μοχλευμένο Χρηματιστήριο Αθηνών (ΜΟ.Χ.Α.) (Κάνε αυτό που θέλεις,αυτό είναι το σύνολο του νόμου)

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ-ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ 2020

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ-ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ 2020 - Ν.Οικ.

TV

TV - Ν.Οικ.

ΗΧΗΤΙΚΟ

HXHTIKO - Ν.Οικ.

VOTE

Vote-Σε πόσους μήνες θα έχουμε εκλογές ?

Το περιοδικό του ΣΕΔ,Τ.9,AYGOYSTOS 2016

- info Τ.9 ΑΦΙΕΡΩΜΑ:ΓΕΝ.ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ-ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΕΔ

VIDEO

VIDEO -alexander περιγραφή κλειστής

Δημιουργία_Ξανά,υποψηφιότητα Αρκαδία

Δημιουργία_Ξανά,υποψηφιότητα Αρκαδία - Ελεύθερο τόπικ

A- Energy Investments:11-12/5 2015 Divani Caravel

Ομιλία Εγγλέζος-Οικον/λος

Άλμα Ανάπτυξης Θεσσαλονίκη 24/5

Άλμα Ανάπτυξης Θεσσαλονίκη

ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΙΚ

Υπόθεση ΜΑΙΚ - Ν.Οικ.

+2
Horizons
Investorblog.gr
6 απαντήσεις

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 29/06/13, 08:18 pm


    • Σε αυτόν το μίτο θα δέχομαι τις ερωτήσεις σας σχετικά με τα θεμελιώδη διαφόρων εισηγμένων.



    • Παράλληλα, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να αναφέρετε μετοχές που θεωρείτε εσείς υποτιμημένες και κατάλληλες προς επένδυση.



    * Όσα αναφέρω δεν αποτελούν προτροπή για πώληση ή αγορά αξιών. Σκοπός είναι να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να σας δίνω τροφή για σκέψη. Πάντα θα πρέπει να προσαρμόζετε τα όσα γράφονται στα δικά σας πιστεύω και στρατηγικές.

    Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας.
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 29/06/13, 11:14 pm

    Ωραια Δημητρη. Συγχαρητηρια για το θεμα.Μεταφερω εδω τα ερωτηματα για ΑΒΑΞ και ΚΟΥΕΣ.

    Και οι δυο διαπραγματευονται κατω απο την καθαρη τους θεση. Ο Αβαξ εχει μεγαλο ανεκτελεστο, αλλα συμμετεχει και σε πολυ ενδιαφεροντα προτζεκτς σε Ελλαδα, Κυπρο και Μεση Ανατολη. Εχει λαμβανειν και τα μερισματα απο την Αττικη οδο. Εχει την πιο "σεμνη" πορεια απο τις μεγαλες κατασκευαστικες.

    Η Κουες θεωρω οτι ειναι απο τις λιγες εναπομεινασες φτηνες μετοχες του ΧΑΑ και με καλο ταμειο - χαμηλο δανεισμο.

    Περιμενω τις αποψεις σου και για τις δυο. Ευχομαι να συνεχισεις την εξαιρετικη σου δουλεια και εδω.
    fakou
    fakou


    Αριθμός μηνυμάτων : 474
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από fakou 30/06/13, 07:45 am

    Μπραβο Δημητρη, εξαιρετικη ιδεα.

    ENVITEC (1,50) λοιπον, η πρωτη εταιρια που μπηκε στην εναλλακτικη αγορα (διασπορα 10 %), εχει θεση η ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ με τιμη κτισης 1,90, και τα αποτελεσματα της δεν ειναι ασχημα.

    Σχεδον μηδενικης εμπορευσιμοτητας, εμφανιζει μονο πωλητες εγκλωβισμενους απο τα 4.00+ .

    Η σκεψη απλη, λογικη προσσεγγισης "αγοραζω και ξεχνω", με ποσοστο 0,5% του χαρτ/κιου μας, "μετα απο χρονια και καιρους", πως αξιολογειται σαν ιδεα ?
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 02/07/13, 12:18 pm

    Όντως η Envitec με 15εκ. κεφαλαιοποίησης, φαίνεται να είναι καλά αποτιμημένη. Ο δανεισμός της είναι λογικός, παρουσιάζει κερδοφορία και οι κλάδοι με τους οποίους ασχολείται είναι υποσχόμενοι για το μέλλον.

    Η κακή εμπορευσιμότητα πολλές φορές για μένα, όπως έχω πει είναι λυτρωτική, γιατί τι είναι αυτό που ζητάω; Μια εταιρεία να είναι φθηνή όντας στην αφάνεια. Αν δεν είναι στην αφάνεια και είναι φθηνή, μήπως κάτι άλλο κακό συμβαίνει; Βέβαια, ό,τι είναι στην αφάνεια δεν είναι ντε και καλά καλό.

    Πιο πολύ θα ανησυχούσα γιατί μια τόσο μικρή εταιρεία με μικρή ιστορία στο χρηματιστήριο σε ωθεί στο να είσαι πιο επιφυλακτικός απέναντι στα αφεντικά της. Μακροχρόνια, αν πίστευα στην εταιρεία, πιο πολύ θα με φόβιζε αυτό και λιγότερο η εμπορευσιμότητα. Ούτως ή άλλως εποχές κατάλληλες για πώληση, τέτοια μικρά μπορούν να γίνουν πύραυλοι.

    Για το 0,5% του χαρτοφυλακίου, εννοείται πως το ρίσκο είναι λογικότατο. Αν δεν είχαμε το ελληνικό πρόβλημα στο 1,5 θα ήταν ευκαιρία, τώρα είναι μια καλή επιλογή. Αν πιστεύεις ό,τι θα έχει ανάπτυξη σαν εταιρεία σίγουρα αξίζει παραπάνω, αλλά δύσκολα 4€ δηλαδή 40εκ. κεφαλαιοποίησης. Ίσως μετά από χρόνια.

    Θα την έχω και εγώ στα υπόψιν αν γυρίσει σε πιο χαμηλές τιμές. Κρατάω ρευστότητα για την περίπτωση ανατροπής του πολιτικού σκηνικού και τότε ίσως είναι μια από τις επιλογές μου.

    Φυσικά δεν είναι για πούλημα σε αυτές τις τιμές, εκτός αν έχεις αγοράσει στα χαμηλά και θέλεις να κατοχυρώσεις κάποια από τα κέρδη.

    Ενδιαφέρουσα επιλογή. Σε ευχαριστούμε.
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 02/07/13, 12:32 pm

    Για τον Άβακα αν ευοδωθεί η επανεκκίνηση των έργων και με όλα αυτά που λες, ναι μιλάμε για πολύ φθηνή μετοχή ακόμα και μετά τη μεγάλη άνοδο το β' εξάμηνο του '12. Φόβος μεγάλος, να μην πάει κάτι καλά και ο μεγάλος δανεισμός.

    Οι κατασκευές ίσως είναι από τα λίγα στοιχήματα που αξίζουν. Οι καλές, νοικοκυρεμένες και εξαγωγικές ακρίβυναν αρκετά. Απλά, επειδή το ρίσκο είναι μεγάλο, θα τα μοίραζα στις 3 μεγάλες και θα ήμουν πιο ήσυχος. Θα έβγαινα χαμένος μόνο αν κατέρρεε όλος ο ελληνικός κατασκευαστικός κλάδος.

    Οκ, μπορεί να πιστεύεις πως είναι πιο νοικοκυρεμένη η ότι έχει πιο πολλές κρυφές αξίες. Δώσ' της μεγαλύτερη στάθμιση σε σχέση με τις άλλες. Είναι κάτι στις άλλες που να σε φοβίζει πολύ περισσότερο;
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 02/07/13, 01:05 pm

    Η ΚΟΥΕΣ στα νούμερα είναι όντως πάρα πολύ φθηνή, έχει υψηλά ταμειακά διαθέσιμα και πολύ χαμηλό δανεισμό.

    Κέρδη δεν βλέπουμε και ο Κύκλος Εργασιών φθίνει. Ποιο πιστεύεις πως είναι το μεγάλο στοίχημα της εταιρείας; Για να δούμε και κάποια προοπτική. Και να μη πάει καλά κάποια χρόνια, έχει πολύ λίπος να κάψει, αλλά τι είναι αυτό που θα μπορούσε να τη γυρίσει σε κέρδη και να την εκτινάξει σαν μετοχή;

    Η ACS στην οποία πιστεύω λόγω και ανάπτυξης ηλεκτρονικού εμπορίου αποτελεί μεγάλο μέρος δραστηριοτήτων. Η ενέργεια δεν αποτελεί μέχρι στιγμής μεγάλο κομμάτι. Η εμπορία προϊόντων APPLE με προβληματίζει γιατί τη θεωρώ μόδα. Την πληροφορική μου είναι δύσκολο να την κρίνω.

    Στα νούμερα πάντως φαίνεται εξαιρετικά φθηνή και πρόκειται για ιστορικό όμιλο. Θα την παρακολουθώ από πιο κοντά. Αν πειθόμουν για επιστροφή σε κερδοφορία θα την χτυπούσα....
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 02/07/13, 01:10 pm

    Πάντως και οι 3 που αναφέρετε είναι ενδιαφέρουσες για τους κυνηγούς αξίας...
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 03/07/13, 01:04 am

    Το στοιχημα για ΚΟΥΕΣ πιστευω ειναι η περαιτερω εξελιξη της Acs, η συμμετοχη σε ενδεχομενο διαγωνισμο των ΕΛΤΑ, η συμμετοχη σε εργα πληροφορικης του Δημοσιου και τα ενεργειακα οταν ωριμασουν. Σημαντικη και η θεση της Ανδρομεδας στο μετοχικο της κεφαλαιο και του διορατικου Ταμβακακη.
    Ανηκει στις λιγες εταιρειες που παραμενουν φθηνες Δημητρη και εχουν και αμυντικα χαρακτηριστικα. Ο δεικτης μπορει να λεει κοντα σπτις 800, αυτο ομως ειναι απατηλο λογω των κατεστραμμενων τραπεζων που τον συμπαρεσυραν..Ομως εξαιρετικες εταιρειες οπως ΦΦΓΚΡΠ, ΜΠΕΛΑ, ΜΕΤΚ, ΠΛΑΙΣ, ΣΑΡ, ΠΛΑΚΡ, ΟΤΕ, ΟΛΘ, ΕΥΑΠΣ, ΚΑΡΤΖ, ΕΧΑΕ, ΜΛΣ, ΚΡΙ εχουν πολλαπλασιασει την αξια τους στο ταμπλο απο 2-5 φορες επανω και δεν τις βρισκεις πλεον φτηνα...ειναι με δεικτη 2000 μοναδων τουλαχιστον..σε αναζητηση των λιγων ευκαιριων λοιπον.
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 03/07/13, 01:17 am

    Με το παραπανω σκεπτικο η ερωτηση μου για αυτην την βδομαδα αφορα τις ΟΤΟΕΛ και ΚΥΡΜ για οποτε εχεις χρονο.
    Δηλωνω απο τωρα οτι η στηλη σου στο φορουμ του αγσπητου Νικου ειναι απο τις αγαπημενες μου, γιατι ο Νικος και αρκετοι φιλοι στο κυριως φορουμ ασχολουνται κατα 90% τελευταια με τις τραπεζικες μετοχες και τα γουωραντς. Ενω προσωπικα εγω μενω μακρια απο τραπεζες και δεν τις προτιμω ως επιλογη.
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 03/07/13, 03:56 pm

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Το 2007 τα Jumbo κτλ ήταν σε απαγορευτικά νούμερα. Το πρόβλημα είναι πως πολλές από τις "φθηνές" στην πορεία αποδείχτηκε πως έκρυβαν προβλήματα. Και πάλι χρηματιστηριακά δεν φέρθηκαν χειρότερα από τις καλές αλλά ακριβές.

    Η διαφορά είναι πως σήμερα δεν έχουμε υπερτίμηση τύπου 2007, αλλά έχουμε σοβαρό κίνδυνο για την χώρα, οπότε οι λογικά αποτιμημένες φαίνονται ακριβές και ψάχνουμε τις ευκαιρίες.

    Είμαι αυτής της άποψης, αλλά επίσης του μισά μέσα, μισά έξω.

    Την ΚΥΡΜ την έχω στο χαρτοφυλάκιο μου. Φθηνή και εξαγωγική. Δεν μου αρέσει που είναι τόσο μικρή, και έχει πολύ άτσαλα αποτελέσματα. Αλλά ταιριάζει στη λογική που λες.

    Την ΟΤΟΕΛ την σκεφτόμουν όταν αγόραζα πριν τις εκλογές, αλλά με κράτησε το ότι η δραστηριότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τον τουρισμό, αλλά και από την κατάσταση στην εσωτερική αγορά, καθώς και ο υψηλός δανεισμός. Η επιστροφή κεφαλαίου δείχνει σιγουριά. Ναι είναι φθηνή. Και εδώ αν γυρίσει σε σημαντικά κέρδη θα έχει περιθώρια ανόδου. Πιο κάτω θα την αγόραζα.

    Από όσο κατάλαβα με μια γρήγορη ματιά η επιστροφή κεφαλαίου είναι μετά το reverse. Αλλά πάλι μπορεί να τραβήξει κόσμο στη μετοχή.

    Warrants έχω της Εθνικής που μου βγήκαν τζάμπα λόγω arbitrage. Εκεί ή τα πουλάς στην αρχή για να πάρεις το time value, ή περιμένεις μια κερδοσκοπική άνοδο πάλι να τα ξεφορτωθείς, ή περιμένεις χρόνια μήπως γυρίσει η κατάσταση και πραγματικά αξίζουν πολλά. Για το τελευταίο η ΑΛΦΑ φαίνεται να έχει περισσότερες ελπίδες. Αλλά, γενικά ναι δεν θα αγόραζα ακόμα τραπεζικές μετοχές, συμφωνώ μαζί σου. Περίπου στο 0,5 έχω αγοράσει πολύ λίγα warrants της ΑΛΦΑ και έχω πουλήσει στο 1€ κάποια της ΕΤΕ που μου βγήκαν τζάμπα.

    Γενικά, είναι περίοδος που είμαι σε αναμονή, για αυτό και δεν έχω δημιουργήσει ακόμα κάποιο εικονικό fund.
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 03/07/13, 05:42 pm

    Συμφωνω οτι η κατασταση παρσμενει κρισιμη για τη κ χωρα. Υπο το φοβο ενος Grexit και δραχμης, κοιταω τις πιο ασφαλεις περιπτωσεις. Η κορυφαια που ειναι και εξαγωγικη και με μηδενικο δανεισμο ειναι η ΠΛΑΚΡ. Ομως παραμενει στα υψηλα τριετιας πανω απο τα 5€ και δεν μπορεις να την πεις φθηνη.
    Ποια η αποψη σου για ΠΛΑΘ κοντα στο 1.18? Εχει πιο λογικη αποτιμηση, αλλα πιο αυξημενο δανεισμο και παρουσιασε μειωση κερδων στο α τριμηνο. Ομως εχει υψηλα ιδια κεφσλαια και επεκτεινεται διαρκως στο εξωτερικο.
    Και τελος η διαχρονικα εξαιρετικη θεμελιωδως ΚΛΕΜ που την ειχα 1,20 και την εδωσα 1.50...δυσκολο να μπω 1.60 κι αυτη κοντα στα υψηλα της. Φθηνη, ασφαλης, εξαγωγικη, ομως δεν μπορει να παραξει κερδη..Περιμενω τις αποψεις σου, παντα με εκτιμηση, σλλα και προτασεις αλλων φιλων.
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 03/07/13, 10:42 pm

    Η ΠΛΑΘ είναι λιγότερο αποδοτική και έτσι πιο επικίνδυνη. Είναι όπως τα παρουσιάζεις για ΚΛΕΜ, ΠΛΑΘ, ΠΛΑΚΡ. Αυτό που λέω είναι ό,τι δεν είναι ανάγκη αυτή την περίοδο να είσαι 100% μέσα, όπως π.χ.προ εκλογών. Σε αυτά τα χαρτιά που αναφέρεις έχω μικρή ή μεγαλύτερη έκθεση.
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 06/07/13, 04:29 pm

    Ποια η αποψη σου για τον 25αρη; Ο ΓΔ δειχνει 840 μοναδες αυτο ομως στην ουσια ισχυει για τις τραπεζες και τον καταποντισμο τους,. Οι πιο πολλες μετοχες του 25αρη εχουν πολλαπλασιαστει απο τα χαμηλα τους. Αρα ειναι σε υψηλα ετους η και τριετιας..για ποια πτωση η διορθωση μιλαμε οταν η ΦΦΓΚΡΠ εχει 16€, η ΜΠΕΛΑ 8, η ΕΧΑΕ 6, η ΣΩΛΚ 2,50, η ΜΕΤΚΑ 10,5, η ΕΥΔΑΠ 6, η ΤΕΝΕΡΓ 3 και ο ΟΛΠ 17?

    Να μην παω σε περιπτωσεις οπως ΟΛΘ 24, ΠΛΑΙΣ 5,2, ΠΛΑΚΡ 5,3.

    Επομενως αλλο ΓΔ, αλλο μετοχες. Εχει γινει απιστευτο ξεκαθαρισμα, με τις πραγματικα καλες μετοχες να μην εχουν καταλαβει τιποτα απο διορθωση και να ειναι κοντα στα υψηλα τριετιας.

    Στο δια ταυτα απο τον 25αρη με βαση αξια-προοπτικες αυτες που εγω βλεπω οτι υπο προυποθεσεις μπορουν να ανεβουν ειναι ισως ΜΟΗ-ΜΥΤΙΛ-ΕΛΠΕ-ΔΕΗ.
    Μεταξυ ΜΟΗ και ΕΛΠΕ ποια θα επελεγες και γιατι;


    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 09/07/13, 10:25 am

    Οι δείκτες είναι ωραίοι για να βλέπεις που πηγαίνει γενικά η αγορά, αλλά πάντα στην τελική με ενδιέφεραν οι μεμονωμένες επιλογές. Το ΧΑΑ το τελαυταίο διάστημα ήταν όντως 2 ταχυτήτων. Κάποιες στιγμές "κορόιδεψε" με την έντονη υπεραπόδοση τραπεζών, αλλά μακροπρόθεσμα άκουσε τα θεμελιώδη.

    Το ό,τι οι καλές μετοχές δεν έχουν καταλάβει τίποτα από διόρθωση είναι καλό για αυτόν που είχε την προνοητικότητα να τις διακρίνει και να τις τσιμπήσει πριν από τις εκλογές, αλλά δεν είναι με το μέρος αυτών που θέλουν να τις αγοράσουν οι διακρατήσουν τώρα.


    Για ΜΟΗ και ΕΛΠΕ
    Τα τρίμηνα τους ήταν άσχημα, καθώς τα περιθώρια στη Μεσόγειο διύλισης είναι πολύ χαμηλά. Βλέπω και για τις δύο ότι τις καλές εποχές τα κέρδη έπαιζαν στα 100-200 εκ. Τώρα που γυρνούν σε ζημιές μου φαίνονται υπερβολικά τα 2δις για ΕΛΠΕ. Η ΜΟΗ έχει πολύ χαμηλότερη κεφαλαιοποίηση. Η ΜΟΗ έχει μικρότερο ενεργητικό, αλλά συγκρίσιμες επιδόσεις. Αυτό σημαίνει πως τα ΕΛΠΕ είναι λιγότερο αποδοτικά ή ότι παρουσιάζονται πιο φουσκωμένα. Κάποιος πιο insider θα μπορούσε να διαφωτίσει περισσότερο γνωρίζοντας τις διαφορές τους στον τρόπο λειτουργίας και το μείγμα παραγωγής τους. Επιφανειακά η ΜΟΗ φαίνεται πιο φθηνή, άσε που στα ΕΛΠΕ αυτό που μου χτυπάει κατευθείαν είναι το "κρατικό" παρελθόν. Δεν αλλάζουν έτσι εύκολα οι νοοτροπίες. Ακόμα και στον ΟΤΕ που έχει τόσα πλεονεκτήματα σε σχέση με τους εναλλακτικούς, κουβαλάει ακόμα το βάρος του παρελθόντος (παλιοί εργαζόμενοι κτλ..)
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 05/09/13, 01:11 pm

    Δημητρη καλημερα. Δεν θα προτεινω καποια υποτιμημενη μετοχη, αλλα αντιθετα θα σου ζητουσα οταν βρεις χρονο οπως εκανες στον ζημιογονο πλεον ΤΙΤΚ και στην ΕΥΡΩΒ οταν ειχε γινει "φουσκα" να παρουσιασεις καποιες πανακριβες μετοχες του ΧΑΑ που λαμβανουν χαρακτηριστικα 'φουσκας'..ΤΕΝΕΡΓ αρχικα, αποτιμηση κοντα στα 350 εκ€ με κερδη εξαμηνου 5 εκ. και μετα ΚΟΥΑΛ κεφ/ση 13 εκ και κερδη 20 χιλ.
    Ευχαριστω προκαταβολικα.
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 05/09/13, 06:33 pm

    Πέσ' το και έγινε....
    Πύραυλος η ΚΟΥΑΛ!
    Horizons
    Horizons


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Horizons 06/09/13, 03:09 pm

    Εξαιρετικη παρουσιαση ! Περιμενω και την ΤΕΝΕΡΓ. Ειναι η δεν ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ?
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 13/09/13, 01:14 pm

    Thanks, είναι και η τενεργ στο πρόγραμμα...
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 10
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/11/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από ΔΙΟΝΥΣΗΣ 11/11/13, 10:16 am

    ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΕΒΑΣΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΣΗΜΕΙΟ...ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΟΣ.
    ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ DEAL ΜΕΤΑΞΥ ERICSSON ΚΑΙ ΙΝΤΡΑΚΟΜ
    ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?
    AIAS198
    AIAS198


    Αριθμός μηνυμάτων : 35
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2013
    Ηλικία : 43
    Τόπος : ΣΑΛΑΜΙΝΑ

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από AIAS198 14/11/13, 05:17 pm

    ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ North American Palladium Ltd (USA)?
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 18/11/13, 10:35 pm

    Έριξα μια σύντομη ματιά και είδα πως είναι ζημιογόνος. Από την άλλη η χρηματιστηριακή της αξία είναι συγκρίσιμη με τα μεγέθη της. Να αγοράζεις μια ζημιογόνο χωρίς έκπτωση, γιατί;

    Εκτός αν έχεις δει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή έχεις αναλύσει την κατάσταση στον κλάδο και πιστεύεις ότι θα έρθει μια φανταστική βελτίωση. Επίσης μετράει με ποιο ορίζοντα και πιο σκεπτικό την επέλεξες.

    Κρύβει κάτι θετικό που δεν έχω δει;
    avatar
    tsopevas


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από tsopevas 21/11/13, 04:09 pm

    για το ιατρικο δεν γινεται κουβεντα.θα γινη νεα προσφορα πανω απο 1 ευρω η θα μας τα παρη τα χαρτια τζαπα ο βασιλακης?
    Investorblog.gr
    Investorblog.gr


    Αριθμός μηνυμάτων : 227
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

    Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές. Empty Απ: Ρωτήστε το Investorblog - Προτείνετε ευκαιρίες & υποτιμημένες μετοχές.

    Δημοσίευση από Investorblog.gr 21/11/13, 07:03 pm

    Όταν δεν ξέρεις τι από τα 2 θα γίνει ακολουθείς τη σολομώντεια λύση. Προσωπικά, διώχνοντας τις μισές θα αγόραζα κάτι που να εξακολουθεί να είναι υποτιμημένο. Ούτως η άλλως με το δανεισμό και τα προβλήματα του κλάδου το ιατρικό δεν είναι η φοβερότερη ευκαιρία που υπάρχει. Σίγουρα πάντως καταλαβαίνω τον μέτοχο που πόνταρε πολλά στη συγκεκριμένη μετοχή και τώρα νιώθει μετέωρος.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 19/04/24, 11:16 am